СЛУЧАЙНАЯ КАРТИНКА


9384_5

Главная страница arrow Статьи по хирургии кисти arrow Травма кисти arrow Транспозиція острівцевих клаптів для заміщення травматичних дефектів пальців кисті.
Транспозиція острівцевих клаптів для заміщення травматичних дефектів пальців кисті.

Транспозиція острівцевих клаптів для заміщення травматичних дефектів пальців кисті.

Радомський О.А., Черенок Є.П.

Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика,
м. Київ, Україна.

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, Україна.

 

Травматичні дефекти м’яких тканин пальців кисті, особливо у випадках експозиції кісток, сухожилок та суглобів або поєднаного їх ушкодження, потребують заміщення васкуляризованими шкірними клаптями. При цьому можливості переміщення місцевих тканин вкрай обмежені.

Мета роботи – вивчити ефективність переміщення острівцевих шкірних васкуляризованих клаптів (ОШВК) з різних ангіосомальних мереж передпліччя, п’ястя та пальців для заміщення травматичних дефектів пальців кисті.

Клінічні спостереження. Транспозиція ОШВК виконана у 82 пацієнтів. Дефект шкіри пальців коливався у межах від 1 на 1,5 см до 5 на 4 см. У 16 потерпілих здійснена одночасна пластика шкіри 2 пальців, у 5 випадках – 3. У 32 спостереженнях поряд із переміщенням ОШВК застосовувався остеосинтез, тенорафія, тендопластика, кісткова пластика, артродез. 59 операцій переміщення ОШВК проведено як етап первинної хірургічної обробки раньових дефектів, решта – у віддалені терміни.

Транспозиція променевого клаптя (ПК) на дистальній судинній ніжці виконана 28 разів. Серед них 4 комплекси ПК включали фрагмент променевої кістки для заміщення дефектів фаланг пальців. Показанням до такого хірургічного втручання були дефекти великого пальця або дефекти кількох пальців.

Переміщення ОШВК бокової поверхні пальців застосовували у 35 пацієнтів: 25 клаптів було мобілізовано з гетерологічного пальця, ще 10 – з гомологічного. Серед них 19 комплексів мали ретроградне кровопостачання, решта – ортоградне. У 23 випадках накладався невральний шов для ортотопічної реіннервації реципієнтної ділянки, 9 клаптів забезпечували гетеротопічну чутливість. Показанням до такої техніки шкірної пластики були переважно долонні дефекти шкіри кінчиків пальців.

У 6 випадках множинних ушкоджень пальців виконували транспозицію комплексів тканин на власних пальцьових судинах, які моделювали із решток “безперспективних” пальців і наступним етапом переміщували на дефект сусіднього пальця.

Метакарпальні ОШВК переміщували на І або ІІ тильній артерії у 12 спостереженнях, коли виникала необхідність заміщення дефектів шкіри в області середньої або проксимальної фаланги. При цьому кровопостачання клаптя було ретроградним у 7 випадках.

Ще у 3 потерпілих запропонована транспозиція ОШВК на судинно-фасціальній ніжці, коли кровопостачання клаптя забезпечувала мережа поверхневих параневральних, епі- та субфасціальних тильних гемоваскулярних комунікацій.

Результати досліджень. Тотальний некроз клаптів виник у 4 випадках, як результат компресії судинної ніжки або помилок у проектуванні комплексів. У 6 пацієнтів спостерігали крайові некрози ОШВК. У 8 випадках виникала потреба у повторних хірургічних втручаннях для ревізії судинної ніжки та її декомпресії.

Гетеротопічна реінервація реципієнтної ділянки потребувала переорієнтації чутливості, яка не відбувалась у пацієнтів старшої вікової групи.


         Висновок. Транспозиція ОШВК є ефективним методом пластики поширених багатоскладових дефектів шкіри пальців кисті, в тому числі термінальних відділів, який дозволяє суттєво поліпшити функціональні та естетичні результати лікування ушкоджень.

Проблемні питання захворювань та пошкоджень кисті в сучасних умовах: Матеріали другої регіональної конференції до 25-річчя міжобласного центру хірургії кисті м. Дніпропетровська. - Дніпропетровськ, 2007. - С.56-58.

 
< Пред.
© 2019 Хирургия кисти микрохирургия кисти